Site Overlay

Ciało instrukcja dla użytkownika – Recenzja

Kim jest Bill Bryson?

Bill Bryson, a naprawdę William McGuire „Bill” Bryson. Jest pisarzem. Autorem książek podróżniczych oraz popularnonaukowych. To właśnie on jest autorem bestsellerowej książki „Krótka historia prawie wszystkiego”.  Ma też na swoim koncie wiele innych ciekawych propozycji np. „Śniadanie z kangurami. Australijskie przygody”.

O czym jest „Ciało. Instrukcja dla użytkownika”?

Książka Bill’a przedstawia nam jak funkcjonuje ludzkie ciało. Opisuje dokładnie procesy w nim zachodzące procesy oraz czego potrzeba nam do życia. Jest w tej książce zawarty ogrom wiedzy, którego nie dowiecie się z szkolnych podręczników do biologii. „Ciało. Instrukcja dla użytkownika” zagłębia się jeszcze bardziej w temat ludzkiej anatomii niż one. Robi to w sposób lekki i zrozumiały jednak o tym za chwilę.

Książka została podzielona na rozdziały, w których autor skupia się na poszczególnych zagadnieniach. Skóra, kości, mózg, choroby oraz wiele więcej. Każdy z nich jest interesujący oraz pełen niesamowitej wiedzy. Wielu z tych, co ją kupią znajdą w tej książce swoje ulubione rozdziały.

Ta książka pełna niezwykłych informacji na temat ludzkiego ciała. W wielu momentach Bill korzysta ze swoich doświadczeń oraz znajomych, aby lepiej zobrazować czytelnikowi dany temat. Opisuje swoje wizyty w prosektorium oraz przedstawia rozmowy z innymi badaczami ludzkiego ciała. Wiele z tych rozmów jest naprawdę zaskakujących.

Książka popularnonaukowa, ale…

            … czyta się ją naprawdę lekko.

Wielu ludzi słysząc „książka popularnonaukowa” spodziewają się ogromu informacji oraz topornego języka. Jednak książka Billa Brysona została napisana prostym i zrozumiałym dla większości językiem. Nie trzeba kończyć studiów z biologii, aby cieszyć się tą książką.

Już na samym początku autor wita nas luźnym oraz trochę zabawnym tematem. Rozpisuje się nad kwestią ile kosztowałyby materiały do zbudowania człowieka.

Zagłębiając się w kolejne rozdziały książki możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o naszym ciele w postaci często zabawnych anegdot. Można też poznać kilka interesujących faktów z historii medycyny. Niektóre z nich są naprawdę zaskakujące.

Dla kogo jest „Ciało. Instrukcja dla użytkownika”?

Moimi zainteresowaniami z dziedzin naukowych to głównie fizyka oraz matematyka, ale ta książka ma kilka tematów, które naprawdę mnie wciągnęły i zaciekawiły. Czytając ją, chciałam wiedzieć więcej i więcej. Na przykład przy rozdziale poświęconemu zagadnieniu snu. Dlaczego go potrzebujemy? Czy jest nam konieczny do życia? A może to jakiś ewolucyjny błąd?

Jak wspomniałam książka jest napisana prostym językiem i wystarczy znajomość biologii z gimnazjum – albo 7/8 klasy podstawówki – żeby ją zrozumieć.

„Ciało. Instrukcja dla użytkownika” jest książką, gdzie każdy znajdzie interesujący go temat z bardzo wielu – dokładnie 23 – fascynujących zagadnień.

Ta książka jest dla każdego kto chociaż w najmniejszym stopniu interesuje się tematyką związaną z ludzkim ciałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2024 Cień Pisarza. All Rights Reserved. | Catch Vogue by Catch Themes