Site Overlay

Labirynt Fauna – Guillermo del Toro

Kim są autorzy?

Guillermo del Toro to znany reżyser. Spod jego ręki wyszły znane filmy fabularne „ Labirynt Fauna ”,”Hellboy” oraz „Kształt wody”. Są to filmy warte uwagi, w które włożono wiele pracy. Del Toro może się jeszcze pochwalić genialnym filmem animowanym dostępnym na Netflix „Łowcy Trolli”.

Druga autorka to też ma na swoim koncie nie dala perełki. Moją ulubioną powieścią jaka wyszła spod jej ręki jest „Atramentowe Serce” – zachwyca ono swoją nietuzinkową fabułą oraz pięknie opowiedzianą historią.

Takie połączenie dwojga genialnych twórców wiązało się z wielkimi oczekiwaniami wobec książki.

I sprostali temu wyzwaniu.

O czym jest Labirynt Fauna?

Autorzy przedstawiają historię dziewczynki Ofelii, która wraz z matką przenosi się do  posiadłości Vidala, faszystowskiego kapitana. Matka Ofelii, Carmen wyszła powtórnie za mąż i spodziewa się dziecka.

Ofelia przeprowadza się wraz z nią do starego młyna, sąsiadującego z lasem. To właśnie w tym lesie Ofelia pozna swoją przeszłość, a raczej to kim była w poprzednim życiu.

Pomagać jej w tym zadaniu będzie Faun, jednak dziewczynka nie jest przekonana co do jego dobrych intencji. Czy to co mówi jej bajkowe stworzenie jest prawdą?

Kilka słów o postaciach…

Główną bohaterką jest sama Ofelia. Dziewczyna straciła swojego ukochanego ojca, a teraz musi zacząć nowe życie. Wymaga się od  niej zrozumienia szarej rzeczywistości i porzucenia bajek, które wprowadzają do jej życia trochę światła i radości. Ofelia jako jedyna postać w książce zdaje się wierzyć w prawdziwe bajki, pełne magii, przygód i nadziei. Wierzy ona w dobre zakończenie, które kiedyś spotka ją i jej osamotnioną matkę.

Wilk, takim mianem Ofelia określiła Vidal’a, faszystowskiego kapitana. Vidal przyjechał do miasteczka w lesie, aby rozprawić się z partyzantami. Jest to człowiek niezwykle okrutny, nie znający takiego słowa jak „litość”.

Ostatnią moim zdaniem godną uwagi postacią jest tytułowy Faun, mityczne stworzenie, które otrzymało pewne zadanie. Więcej o nim lepiej nie zdradzać. Lepiej żebyście sami poznali jego tajemnice.

Co myślę o książce Labirynt Fauna ?

Książkę przeczytałam na jednym wdechu. Opowieść jest genialna i chwyta za serce.

Narracja prowadzona jest z punktu widzenia osoby trzeciej, jednak została napisana tak jakby na świat patrzyło się oczami dziecka. Książka zawiera w sobie magię jaką posiadają tylko bajki i baśnie.

W trakcie czytania poznajemy też niepowiązane ze sobą, krótkie bajki.

Jednak historie te mają swoją mroczną stronę. Przez bajki i proste metafory w nich zawarte można poznać zło oraz dobro.

Samą historię Ofelii również można potraktować dwojako. Dosłownie rozumiejąc wędrówkę dziewczynki przez labirynt. Próbująca również zmierzyć się z przeciwnościami losu.

Można też trochę zastanowić się nad interpretacja tej historii. Prowadzi ona do refleksji o życiu i śmierci. Wędrówka Ofelii może również zostać odebrana jako próbę zrozumienia przez dziecko, czym jest sama śmierć oraz co po niej może nadejść.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2024 Cień Pisarza. All Rights Reserved. | Catch Vogue by Catch Themes