Site Overlay

“Bojkot” Agnieszki Kulbat, czy każdy ma trupa w szafie?

To książki “Bojkot”, do której podchodziłam z ciekawością i lekkim podekscytowaniem, nie wiedząc do końca czego się spodziewać. W szczególności po takim ostrzeżeniu:

UWAGA!
W Bojkocie świat został przedstawiony z perspektywy wątpliwych moralnie bohaterów. W żaden sposób nie należy naśladować, gloryfikować czy usprawiedliwiać ich zachowań, decyzji ani wyborów. Sam Bojkot porusza natomiast takie tematy jak morderstwo, przemoc, toksyczne relacje, zaburzenia psychiczne czy alkoholizm. Dlatego jeśli czujesz, że w tej chwili ta lektura może nie być dla ciebie, nie ma w tym nic złego. Zawsze zdążymy spotkać się na kartach innych powieści.

W sumie pierwszy raz w thrillerze spotkałam się z takim ostrzeżeniem, bo moim zdaniem ciężkie tematy oraz moralne dylematy są wpisane w ten gatunek. Ale w tej książce jest inaczej, bo nie ma tu jasno nakreślonych ról, a każda postać ma swoje grzeszki, historia nie jest taka prosta jak mogłoby się wydawać. Książka Kulbat znacząco odbiega od tradycyjnych thrillerów.

“Bojkot” to historia o toksycznych relacjach i mrocznych zakamarkach ludzkiej psychiki. Już na początku zostajemy skonfrontowani z dramatycznymi wydarzeniami i emocjami. Tylko czy autorka podobała wyzwaniu i udało jej się oddać złożoność toksycznych relacji?
Przekonajmy się razem.

Kogo spotkamy na stronach książki “Bojkot”?

„Bojkot” wprowadza czytelnika w świat bogaty w złożone postacie, których losy splatają się ze sobą. Mamy grupkę zgranych przyjaciół, chodzących do elitarnej szkoły im. Skłodowskiej. Bogate dzieciaki, które chwile wolne od nauki mogą spędzać jak tylko sobie zażyczą, wydając kasę rodziców.

Główna bohaterka Anastazja zwana też Aną lub Nastką, zostaje nagle wciągnięta w wir dramatycznych wydarzeń, które stawiają ją w obliczu moralnych dylematów i wewnętrznych konfliktów. Dziewczyna stanowcza i pragnąca mieć kontrolę nad sytuacją, musi mierzyć się ze skutkami traumy po samobójstwie jej wychowawczyni w zeszłym roku.
Widać, że tamte wydarzenia odcisnęły na niej swoje piętno, ale w inny sposób niż może się wydawać. Ana to nieszablonowa, główna bohaterka z którą raczej nie chcielibyście się utożsamiać. Pewna siebie dziewczyna, która zawsze dostaje to czego chce. Szaleńczo zachowana w Igorze – któremu postanawia pomóc, tylko nie ma pojęcia w jakie bagno się wplątała.

Igor to utalentowany chłopak, aspirujący na lekarza, dodatkowo trenujący sztuki walki. Umawia się z Kariną, dziewczyną z biednego domu, która dostała stypendium. Oboje są razem w szczęśliwym związku, a przynajmniej tak to wygląda. Igor ma swoje tajemnice i nie chce, aby któraś ujrzała światło dzienne. Woli czekać albo ignorować swoje problemy jak i dość wątpliwą pracę swojej dziewczyny.

Damian – koszykarz i utalentowany programista. Przy okazji chłopak Anastazji, która jest dla niego wszystkim.
Filip to kolejna osoba w paczce, którą jedyne co interesuje to pieniądze i dobra zabawa. Jak sam siebie określa, nie posiada kręgosłupa moralnego. Jego zainteresowanie są gry, ale też hackowanie.

Julka to córka właściciela sieci cukierni, której marzeniem jest podróżować po świecie. Po spełnieniu marzeń przejmie biznes ojca, a przynajmniej taki ma plan.

Życie nastolatków zmienia się, gdy Natalia Sawicka – szkolna pedagog i psycholog, publicznie oskarża Igora i Nastkę o przyczynienie się do samobójstwa jej przyjaciółki i wychowawczyni klasy Anastazji. Natalia Sawicka nie cofnie się przed niczym, aby poznać prawdę, niestety ta doprowadziła do jej śmierci.

Bojkot

Czym jest “Bojkot”?

Fabuła „Bojkotu” to pełen napięcia thriller, który nie pozostawia czytelnika obojętnym. Kulbat zgrabnie konstruuje sceny, prowadząc nas przez labirynt tajemnic i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Opowieść porusza trudne tematy takie jak przemoc, toksyczne relacje, czy zaburzenia psychiczne, rzucając światło na mroczne aspekty ludzkiej psychiki. Przenikliwie analizuje naturę ludzkich zachowań, stawiając pytania, które pozostają w myślach czytelnika na długo po zakończeniu lektury.

„Bojkot” to książka, która wciąga od pierwszych stron i nie pozwala się oderwać. Styl autorki jest płynny i przemyślany, prowadząc czytelnika przez gąszcz ludzkich emocji i dramatycznych wydarzeń.

Niezwykła narracja Kulbat pozwala na głębokie wniknięcie w psychikę bohaterów, co sprawia, że lektura staje się intensywnym przeżyciem.

Były pewne momenty, które sprawiły, że zastanawiałam się, który człowiek postąpiłby tak jak to zrobili bohaterowie “Bojkotu”. Ale mamy tutaj mistrzów manipulacji, którzy rozgrywają między sobą pewną rozgrywkę, wykorzystując innych do swoich celów. Natura ludzka potrafi być mroczna, w szczególności gdy mamy do czynienia z osobami o wątpliwej moralności i z nieograniczonym dostępem do pieniędzy.

Miałam też wrażenie, że sama szkoła, do której uczęszczają bohaterowie – jej przepych i bogactwo – są trochę wyolbrzymione, ale po szybkim researchu natrafiłam na prawdopodobne inspiracje dotyczące Skłodowskiej np. American School of Warsaw.

Co na koniec serwuje nam “Bojkot”?

Zakończenie książki jest pełne napięcia i masy nieoczekiwanych zwrotów akcji. Rozwiązanie następuje bardzo szybko, co może lekko zdezorientować (ja się w pewnym momencie zgubiłam). A wskazówki do niego dostajemy dopiero w ¾ książki, przez co akcja nabiera tempa. Osobiście myślę, że można byłoby rozwiązanie akcji bardziej rozpisać i spowolnić, aby czytelnik mógł rzeczywiście poczuć te emocje bohaterów.

Zakończenie nie jest ani dobre ani złe, ale widać, że od początku nie takie miało być. Kulbat podjęła się ukazania toksycznych relacji takich jakimi naprawdę są – bez romantyzowania ich, czy upiększania co pojawia się w niektórych książkach. Kulbat dała nam zakończenie prawdziwe pasujące do szarej rzeczywistości, w której granice moralności stają się rozmyte, a nie każdy poniesie konsekwencje swoich czynów.

Ostrzeżenie zawarte na wstępie jest jak najbardziej uzasadnione, ponieważ książka porusza tematykę mroczną i trudną, której nie każdy czytelnik może być gotowy się poddać.

Czy polecam tę książkę?

Na pewno nie każdemu i nie jest to lektura, którą poczytamy po ciężkim dniu. „Bojkot” to książka, która pozostaje w pamięci na długo po jej zakończeniu. Pełna tajemnic, napięcia i refleksji nad naturą ludzką.
Agnieszka Kulbat udowadnia, że potrafi poruszyć trudne tematy, zachowując przy tym wciągający styl i głębię psychologiczną postaci. Jest to pozycja godna polecenia dla fanów thrillerów, pragnących przeczytać coś nieszablonowego. Oznaczenie wiekowe 16+ oraz ostrzeżenie na początku stanowią dobrą praktykę, pomagającą czytelnikowi dostosować się do trudnej tematyki książki oraz uświadamiającą, że nie każdy będzie gotowy na tę książkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2024 Cień Pisarza. All Rights Reserved. | Catch Vogue by Catch Themes