Site Overlay

Wyzwania Artystyczne: co i jak

Wiecie, co jest dziwne? Jedyny wyzwanie artystyczne z jakim spotkałam się w polskiej społeczności artystów jest Inktober. Jest to najbardziej rozpowszechnione wyzwanie artystyczne. W polskiej społeczności artystów doczekało się nawet swojej wersji „Tusz i tam”, ale o innych wyzwaniach ani widu ani słychu. Dlatego postanowiłam wyjaśnić czym są wyzwania artystyczne i pokazać, że jest coś więcej poza Inktoberem!

Czym są artystyczne wyzwania?

Wyzwania artystyczne polegają głównie na codziennym rysowaniu. Najczęściej tematyka rysunków odpowiada wcześniej upublicznionej liście z hasłami/podpowiedziami.  Takie wyzwania mają na celu pobudzenie kreatywności, doskonalenie umiejętności artystycznych oraz zachęcanie do eksperymentowania.

Wyzwania artystyczne przybierają różne formy i wiążą się z nimi różne zasady. Czasem jest to korzystanie z jednego określonego medium (np. z tuszu, czy tylko z farb akrylowych). Przy innym wyzwaniu mamy rysować rzeczy związane tylko z kotami albo z tematami około świątecznymi. Ale co do jednego trzeba się zgodzić, najczęściej wiąże się to z codziennym rysowaniem prac w określonym czasie.

Czy wyzwania artystyczne są ważne dla rozwoju?

Może to być świetny sposób na doskonalenie swoich umiejętności. Zawsze chciałeś poprawić swoje umiejętności w rysowaniu twarzy? Masz wrażenie, że tworzone przez ciebie postacie są podobne do siebie?

Możesz spróbować swoich sił w wyzwaniu 100 twarzy w 10 dni, aby popracować nad różnorodnością i rozwinąć swoje umiejętności.

Wyzwania rozwijają perspektywy i pozwalają na odkrycie zupełnie nowych rozwiązań na jakie wcześniej być nie wpadł. Często rozmyślając nad tym jak ująć dany temat na rysunku, szukamy inspiracji – u innych artystów, czy przeglądając zdjęcia w Google i możemy wpaść na coś nieszablonowego.

Wspomniałam o odwiedzaniu profili innych artystów, co nie?

Wyzwania artystyczne pomagają integrować się z innymi artystami, jeśli publikujesz swoją twórczość. Inni artyści mogą wpaść na twój profil i zobaczyć co stworzyłeś/jak zinterpretowałeś dane hasło i odwrotnie. Dzięki takim wyzwaniom dajesz się poznać innym jak i ty możesz poznać nowych ludzi!

Ale takie wyzwania to nie tylko zabawa (chociaż to ona jest zwykle głównym motorem napędowym i fajnie by było jakbyście podczas wyzwać przede wszystkim dobrze się bawili) to też są zasady i trudny z jakie musimy wciąć pod uwagę decydując się na udział.

Jakie możesz mieć korzyści z uczestnictwa w wyzwaniach artystycznych?

Wyzwania artystyczne przynoszą liczne korzyści. Dzięki nim można rozwijać umiejętności artystyczne, eksperymentować z różnymi stylami i podejściami oraz poszerzać perspektywę. Podejmowanie wyzwań artystycznych sprzyja twórczemu rozwojowi oraz poprawie samooceny. W jaki sposób te korzyści wpływają na artystów?

Walka z prokrastynacją!

Chęć uczestniczenia w wyzwaniu i dotrzymania kroku innym artystom może być doskonałym motywatorem do codziennego rysunku. Wyzwania  mogą pomóc nauczyć się podejmować szybkie decyzje dotyczące rysowania np. jakiego medium użyć, jak uchwycić dany temat, na jakim papierze pracować i jakim rozmiarze…

Czasem podjęcie takich decyzji może zająć kilka dni, a wyzwanie pozwoli ci przyśpieszyć ten proces!

Czasem za taką prokrastynacją nie stoi niezdecydowanie, a strach. A co jak nam nie wyjdzie? Co jeśli nie zrobimy tego wystarczająco dobrze albo zniszczymy rysunek i okaże się stratą czasu? Wyzwania pomagają nam uporać się z tymi obawami.

Pamiętajcie, każdy rysunek nie ważne czy uważanie go za arcydzieło, a może trafi później do kosza czegoś was nauczy. Nauka rysunku to proces pełen wzlotów i upadków.

Kreatywność na zawołanie!

Ci co śledzili moje zmagania z Inktober wiedzą jak bardzo pobudzona potrafi być kreatywność podczas wyzwań artystycznych. Wiele tematów w takich wyzwaniach często nie przychodzi nam do głowy. Zaskakujące może być to, że jeśli wiesz że masz rysować codziennie to kreatywność, jednak w tobie jest i nie musisz czekać na żadną wenę.

Mój ulubiony atut to to, że wyzwania artystyczne zbliżają artystów i pozwalają im się lepiej poznać oraz dają masę zabawy!

Na własnym przykładzie mogę powiedzieć, że przez Inktober poznałam wielu fajnych artystów i można było porozmawiać o swoich pracach (inspiracjach, interpretacjach czy technikach). Takie wyzwania pozwalają poczuć się częścią większej społeczności artystów, która razem rysuje i wzajemnie się motywuje.

Tworzymy o wiele więcej niż zwykle!

Jeśli postanowisz, że weźmiesz udział w całym wyzwaniu i codziennie będziesz rysować nagle zrozumiesz jakie to jest proste. Podobnie jak z kreatywnością, produktywność może być na żądanie 😉

31 jeden rysunków przez cały październik, normalnie tworzę tyle  kilka miesięcy.

Wyzwania artystyczne rozwijają umiejętności!

Znane wszystkim na pewno jest to, że praktyka czyni mistrza. Nie ważne jaki jest efekt końcowy – czy praca cię zachwyciła czy jednak nie,  rozwijasz się. Bo jest to częścią procesu. Sama mogę powiedzieć, że ostatnio rysując zauważyłam, że szkice idą mi o wiele szybciej i jakoś łatwiej.

Z jakimi trudami musimy zmierzyć się zanim podejmiemy się wyzwania artystycznego?

Podejmowanie wyzwań artystycznych, takich jak codzienne rysowanie na określony temat, może wiązać się z pewnymi trudnościami. Często artysta staje w obliczu braku inspiracji, braku czasu lub po prostu trudności w tworzeniu czegoś nowego każdego dnia. Problemów jest wiele i podejmując się wyzwania trzeba być uczciwym wobec siebie i zadać pytanie czy jesteś wstanie się go podjąć (ale nie bieżcie też za złe sobie gdy nie dacie rady wziąć udziału w wyzwaniu! Bo to nie jest nic złego, chodzi bardziej o to, abyście nie nakładali też na siebie niepotrzebnej presji).

wyzwanie artystyczne
Notoryczny brak czasu!

Ważne jest to, że wiele osób chce dzielić się swoimi postępami podczas swoich zmagań z wyzwaniami. Wtedy zamiar wygospodarowania czasu na rysunek, trzeba jeszcze znaleźć dodatkowy czas na stworzenie posta i opublikowanie go, komentowanie prac innych artystów czy odpowiadanie na komentarze swoich widzów. I nagle z godziny/półtorej jakie poświęciliśmy na rysunek mogą zrobić się dwie albo trzy godziny. Czy realnie bylibyście w stanie poświęcić tyle czasu każdego dnia, przez cały miesiąc?

Brak motywacji i ciągłe porównywanie się z innymi

Jeśli podejmujesz wyzwanie artystyczne publicznie i jest to jedno z dużych zorganizowanych wyzwań, może to stać się czymś w rodzaju rywalizacji. Sama przechodziłam przez etap, gdzie ciągle porównywałam się do innych artystów i to może bardzo zastopować i zniszczyć całą przyjemność z rysowania.

Sami jesteśmy swoimi najgorszymi krytykami. Ważne jest to, aby pamiętać, że każdy jest na innym etapie swojego rozwoju artystycznego i ma zupełnie inne doświadczenie z rysunkiem czy określonymi mediami jakimi posługujemy się w danym wyzwaniu. Jest tak wielu artystów, tak wiele stylów, że nie można porównywać się do innych. Nie ma prac gorszych, czy lepszych. Każda jest wyjątkowa.

Przy wyzwaniach trzeba mieć trochę grubszą skórę i dołączyć do zabawy, nie martwiąc się zbytnio o swoje umiejętności. Ale jeśli nie czujesz, że masz taką grubą skórę i siłę, aby nie porównywać się z innymi to lepiej się zastanowić czy chcesz dołączyć do wyzwania i upubliczniać swoje dzieła. Po za tym są inne wyzwania jeśli nie czujesz, że teraz jest odpowiednia chwila, aby się go podjąć zawsze znajdzie się inne.   

Inną rzeczą, która może być strasznie przygnębiająca, jest sytuacja, gdy uświadamiasz sobie, że wziąłeś na swoje barki więcej niż mogłeś unieść. Nic na to nie poradzisz, czasem lepiej jest po prostu odpuścić i być dumnym z tego ile do tej pory się osiągnęło.

Jaka jest wasza motywacja? Jaki macie cel?

wyzwanie artystyczne

Myślę, że najważniejsza w takich wyzwaniach artystycznych jest motywacja. Dlaczego chcecie wziąć w nim udział? Co chcecie osiągnąć?

Każdy powód czy odpowiedź jest ważna, nie ma złych odpowiedzi. Postawienie sobie celu już na samym początku może okazać się przydatne i motywujące w wyzwaniu.

Może to być rozwinięcie swoich umiejętności, nauczenie się nowego medium (np. akwarelami, czy tuszem), pobudzenie swojej kreatywności, może budowanie portfolio? A może budowanie relacji z innymi artystami?

Odpowiedzi jest naprawdę wiele i żadna nie jest zła.

Moim motywatorem do tworzenia rysunków na Inktober było sprawdzenie siebie czy dam radę rysować codziennie i wymyślić rysunki (oraz publikować codziennie rolki, bo chciałam się w końcu tego nauczyć, więc była okazja to spróbowałam).

Jak podjąć się takiego wyzwania artystycznego?

Z głową…

Kiedy już podejmiesz wyzwanie, może ono przejąć kontrolę nad twoim życiem… tak po prostu.

Jeśli nigdy wcześniej nie podejmowałeś żadnego wyzwania, to zdecydowanie radzę zacząć od czegoś małego.

Wiadomo, wzięcie udziału w całorocznym wyzwaniu i 365 postów na Instagramie brzmi genialnie. Już myślisz sobie co stworzysz, jak rozrośnie się twoje konto, ale czy pomyślałeś przez chwilę jak będziesz się czuć dnia 16? Czy będziesz mieć wtedy siłę na kolejne rysunki? Co zrobić gdy przyjadą do ciebie goście na cały weekend? Jak znajdziesz czas na rysunek, jeśli jesteś przykuty do łóżka z gorączką?

Znalezienie czasu na miesięczne wyzwania jest trudne, a co dopiero na całoroczne wyzwanie.

Sama bardzo podziwiam ludzi którzy podejmują się takich wyzwań i doprowadzili je do końca. Szacun wielki, ale trzeba być w tym wszystkim realistami. Czy ty byłbyś w stanie podjąć się takiego wyzwania, jeśli nigdy wcześniej nie brałeś w żadnym udziału?

Niewiele osób przy swoim pierwszym wyzwaniu byłoby na to gotowe! Ja, będąc trochę bardziej doświadczona, nie czuję się na nie gotowa! Lepiej zacząć od czegoś małego i prostego.

Jest wielu artystów, którzy organizują takie krótkie wyzwania jak Draw This In Your Style, które polega na narysowaniu danego rysunku artysty w swoim stylu. Sama brałam udział już w kilku i jest to naprawdę fajne wyzwanie, które polecam na początek.

Wyzwania artystyczne są naprawdę różne i zanim się go podejmiesz to mierz siły na zamiary i (jeśli masz już jakieś wyzwanie na oku!) to baw się dobrze!


Jakie są wyzwania artystyczne?

Internet zawsze służy za dobre źródło informacji jeśli szukasz w odpowiednich miejscach. Moja lista nie jest kompletna, nie jest możliwe, aby żadna lista była kompletna. Tego jest po prostu za dużo. Zamieściłam tutaj tylko większe wyzwania jakie pojawiały się na Instagramie:

Styczeń

#creatuanary – codziennie tworzysz swojego potworka/kreaturę

Luty

#fairyary  –  codziennie tworzy się wróżki! Masę wróżek! 

#febirdary  – wyzwanie poświęcone codziennemu rysowaniu ptaków.

#28drawings later – polega po prostu na rysowaniu czegoś kreatywnego każdego dnia lutego.

Marzec

#Magical march – kojarzycie Sailor Moon? Właśnie na tym polega to wyzwanie aby rysować magiczne czarodziejki albo coś związanego z nimi przez cały marzec.

#March of robots – Polega na rysowaniu robotów albo scen z nimi związanych. Może być rysowanie tradycyjnie bądź cyfrowo.

Maj

#Mermay – jedno z popularniejszych wyzwań, polegające na codziennym rysowaniu syrenek.

Czerwiec

#kaijune – kolejne wyzwanie z rysowaniem potworków. Tworzenie ich nowych wersji albo tworzenie własnych. Nie ma oficjalnej listy, a wielu artystów tworzy swoje listy podpowiedzi (jak przy inktober)

#junebug – jest to wyzwanie skierowane do każdego artysty. Nie tylko do rysowników, ale też do fotografów, polegające na publikowaniu dzieł w mediach związanych z owadami.

Sierpień

#smaugust – polega na codziennym rysowaniu smoków! Dowolną metodą!

#doggust – fani piesków też mają swój czas na rysowanie. Codziennie rysujesz pieska według podpowiedzi.

Wrzesień

#sketchtember – codzienne rysowanie szkiców. Najważniejsze są właśnie szkice, a nie skończone ilustracje.

#swordtember – rysowanie mieczy inspirowanych codziennymi podpowiedziami.

Październik – większość wyzwań w październiku związana jest z tematyką Hallowen albo są różnymi wariantami Inktobera

#Inktober – zapraszam do oddzielnego artykułu na ten temat 😉

#drawlloween

#drawtober

#goretober – to wyzwanie powiązane z „gore”, nie jest dla osób o słabych nerwach, bo motywem przewodnim w dużym skrócie, jest krew oraz drastyczną przemoc. Jest związane z nurtem gore, które ma wywołać obrzydzenie u widza. Rzecz jasna jest trochę złagodzone z powodu publikacji prac w Internecie i przestrzegania różnych regulaminów społeczności.

#catober – jak i psy miały swój challenge, to i koty go mają 😉

#tuszitam – polska odmiana Inktobera

Listopad

#huevember – rysowanie codziennie rysunku w odpowiednim odcieniu. Każdy dzień ma swój kolor i możesz tworzyć rysunki używając tylko tego koloru i jego odcieni.

#dinovember – rysowanie dinozaurów!

Grudzień

#drawcember – codzienne rysowanie na tematy około świąteczne.

Wyzwania nie związane z miesiącami:

#100dayproject – sam ustalasz sobie wyzwanie na 100 dni, ty ustalasz zasady i cel

#doodle wash – miesięczne wyzwanie malowania akwarelami (nie ma do niego przypisanego miesiąca)

#facetasticfriday – wyzwanie tygodniowe, które polega na rysowaniu twarzy i pokazywaniu ich w każdy piątek

 #drawthisinyourstyle – wyzwanie gdzie artysta umieszcza pracę i zachęca innych do narysowania jej w swoim stylu

#onecolorpalletchallenge – w sumie nowe wyzwanie zyskujące popularność, polegające na tym, że artyści rysują prace w określonej palecie kolorystycznej

Strony skąd znalazłam część powyższych wyzwań:

https://kickinthecreatives.com/art-challenges-list-by-month/

1 thought on “Wyzwania Artystyczne: co i jak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2024 Cień Pisarza. All Rights Reserved. | Catch Vogue by Catch Themes