Site Overlay

„Moment zwrotny” Melinda Gates – recenzja

„Moment zwrotny. Jak kobiety rosną w siłę i zmieniają świat” Melinda Gates

Melinda to kobieta, która razem z mężem, Billem, założyli w 2000r. Bill & Melinda Gates Foundation. Ich celem było i jest poprawa jakości życia kobiet i dziewczyn na świecie. Jej mąż, Bill Gates przeznaczył  bardzo duży procent swojego majątku na dobroczynność. Razem z żoną udzielają się też w wielu fundacjach

Jest również założycielką firmy Pivotal Ventures, której celem wspieranie awansu społecznego kobiet i rodzin w Stanach Zjednoczonych.

Melindę można poznać bliżej przez jej książkę, gdzie opisuje swoje życie oraz pokazuje jak za pomocą siły pewnych siebie kobiet jest tam gdzie jest. 

„Moment zwrotny” może wydawać się książką tylko o kobietach żyjących na marginesie oraz ich cierpieniu. Niektórzy mogliby to nawet odebrać jako atak na mężczyzn.  Jednak to nie jest prawda.

Melinda mówi przede wszystkim o najstarszym podziale jaki dalej istnieje i szkodzi całemu społeczeństwu – podziale na kobiety i mężczyzn. Każdy z nas spotkał się ze stereotypami, że opieka nad dziećmi to „typowo kobieca praca”, a zarabianie pieniędzy to „obowiązek mężczyzn”.

Mimo tylu lat świat dalej jest zdominowany przez mężczyzn, którzy nie rozumieją potrzeb kobiet zepchniętych na margines. Jednak nie chodzi o piętnowanie mężczyzn, czy też, że kobiety lepiej poradzą sobie niż oni.

Melinda zwraca uwagę, że każdy rodzaj dominacji jednej grupy nad drugą, nie uwzględnia potrzeb innych. Autorka obrazuje wiele takich sytuacji w książce, które pokazują, że równouprawnienie kobiet zmienia nie tylko ich życie, ale i społeczność, w której żyją.

Mimo poruszania przez autorkę dość poważnych tematów, skłaniających do refleksji książka została napisana prostym i zrozumiałym językiem.

Czyta się ją naprawdę szybko, chociaż warto zatrzymać się na chwilę i przemyśleć kilka spraw.

Sięgając po tę książkę spodziewałam się książki feministycznej, która będzie podkreślać wady mężczyzn – krytykować ich, a idealizować kobiety. Zaskoczyłam się pozytywnie, ponieważ mimo tytułu jest to książka przede wszystkim o równouprawnieniu, partnerstwie i empatii.

Opowiada o kobietach żyjących na marginesie oraz w jaki sposób można im pomóc. Mówi o tym, że, aby wszystkim żyło się lepiej trzeba dowartościować wszystkie grupy, które są outsiderami.

„Moment zwrotny” to książka warta przeczytania, która skłania do refleksji nie tylko nad własnym życiem, ale też nad tym jak można pomóc innym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2024 Cień Pisarza. All Rights Reserved. | Catch Vogue by Catch Themes