Site Overlay

Rozmowy z… – Biomechanical Art

Wywiad pochodzi z maja 2019 roku.

Oto przed Wami wywiad z Robertą i Anną Skazą twórcami niesamowitych figur oraz obrazów.

Kim państwo jesteście? Kim są państwo z zawodu/wykształcenia?

Pan Robert: Z wykształcenia jestem pedagogiem, pracuję w poradni psychologiczno-pedagogicznej.  Żona jest językowcem i logistykiem, pracującym w sprzedaży zagranicznej.  Oboje lubimy fantastykę, szczególnie jej mroczniejsze wydanie. Każde z nas ma również plastyczne uzdolnienia, dzięki którym możemy wprowadzać w życie nasze „straszne” projekty.

fot. Robert Skaza

Skąd powstał pomysł tworzenia obrazów/figur? 

Pomysł powstał się około 3 lat temu. Stwierdziłem, że przestaje mi wystarczać forma 2D i chcę spróbować czegoś nowego. Wpadłem na pomysł przerabiania starych manekinów na potwory. Po jakimś czasie rozpocząłem działania z formami naściennymi. Żona od pewnego czasu również ruszyła ze swoją 'linią’-  tworzy m.in lampy i statywy. Wcześniej tworzyła naszyjniki oraz nakrycia głowy – korony inspirowane sztuką ludową i folklorem, które niedługo pojawią się na naszej stronie. Na chwilę obecną można je oglądać na Instagramie żony.

Kto jest inspiracją do tworzenia państwa dzieł? Dlaczego inspiruje was ta osoba/osoby?

Fascynują nas wybrane prace H.R.Gigera, Louisa Royo, filmy Horror/SF, literatura grozy autorów takich jak  H.P.  Lovecraft, Stephen King, E. A. Poe, Clive Barker. Ja osobiście lubię skrajne zestawienia, kontrasty między zwiewnym pięknem i mrocznymi, zimnymi maszyneriami. Anna ma podobnie. Jak wspomniałem wcześniej, lubi także motywy charakterystyczne dla folkloru, legend i baśni ludowych.

 Jak długo państwo tworzycie swoje prace? Jak długo zajmujecie się robieniem figur/obrazów?

Konkretnie działam w tym od jakichś dwóch lat. Anna zaczęła kilka miesięcy temu-także dopiero się rozkręca. Czas potrzebny na wykonanie danej pracy jest w zasadzie trudny do obliczenia. Wszystko zależne jest od jej formy, wielkości, ilości detali i poziomu weny. To trochę jak z pisaniem wiersza, albo napiszesz cały w 5 minut, bo akurat coś cię natchnie, albo siedzisz nad nim miesiąc, a i tak wydaje się nieskończony. 

fot. Robert Skaza

Z jakich materiałów są państwa prace? Skąd biorą państwo materiały do robienia rzeźb? Czy kosztowne jest robienie rzeźb albo obrazów?

Proces twórczy ściśle tajny! Mogę tylko zdradzić, że prace oparte są na recyklingu – także może znaleźć się tam niemal wszystko (elementy metalowe, pvc, drewno). Jednak po śmietnikach nie chodzimy. Znajomi i rodzina wiedzą, że jeśli mają np. zepsuty odkurzacz, stare zabawki albo pęknięty kołpak – mają dzwonić do nas.

Jakie obrazy/ figury ludzie najczęściej u państwa zamawiają?

Póki co dekoracje ścienne cieszą się największym powodzeniem. O dziwo te najbardziej przerażające, kontrowersyjne również mają odbiorców.

Jak reagują ludzie na państwa sztukę? 

Nasze prace  kierowane są do określonego odbiorcy, który ceni mroczne, tajemnicze i niepokojące klimaty. To coś dla fanów kultury goth, post-apo, horror/sf. Nie szukamy i nie oczekujemy akceptacji szerszych mas. Jednak fanów takich klimatów jest sporo o czym przekonujemy się na konwentach fantastyki w całej Polsce.   

  Fanpage

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2024 Cień Pisarza. All Rights Reserved. | Catch Vogue by Catch Themes