Site Overlay

Maraton Pisania Listów – W 2019 też pomagamy

Czym jest Maraton Pisania Listów?

Jest to coroczna akcja mająca na celu napisania jak najwięcej listów, które mogą zmienić czyjeś życie. Listy pisane są przez osoby na całym świecie, aby pomóc ludziom, którzy walczyli w obronie Praw Człowieka, w krajach gdzie są one łamane.

Kiedy była organizowana?

 W tym roku akcja trwała od 1 do 14 grudnia. Odbywała się około 10 grudnia, ponieważ tego dnia jest Dzień Praw Człowieka.

Kto organizuje Maraton Pisania Listów?

Organizowana jest przez Amnesty International – międzynarodowa organizacja, która bada naruszenia podstawowych praw człowieka i stara się pomóc – od pisania listów do władz krajów, przez upublicznianie informacji oraz pomoc finansową.

Maraton Pisania listów jest jedną z wielu organizowanych przez nich akcji pomocy. Piszemy w obronie praw ludzi, którzy utracili WOLNOŚĆ w obronie praw innych ludzi.

Czy listy rzeczywiście coś zmieniają?

Tak, jeśli chcecie zobaczyć ile może zdziałać napisanie takiego listu zajrzyjcie tutaj!

Dowiecie się ile taki prosty list znaczy dla kogoś.

Kim są tegoroczni bohaterowie?

Ibrahim Ezz El-Din pochodzi z Egiptu. W Kairze niedaleko swojego domu dnia 11 czerwca 2019 roku został aresztowany. Jednak policja zaprzecza jego zniknięciu. Ibrahim był działaczem na rzecz praw człowieka w Egipcie. Jest kolejną osobą związaną z tym ruchem, która zaginęła. Jego rodzina nie ma o nim żadnych informacji.

Jose Adrian pochodzi z Meksyku. Był w złym miejscu o złym czasie. Właśnie wracał ze szkoły, gdy znalazł się w miejscu, gdzie doszło do starcia grup młodzieżowych. Chłopak mimo bycia niewinnym został złapany przez policję. Pobili go i wypuścili dopiero jak rodzice zapłacili grzywnę oraz koszty uszkodzenia pojazdu.

Nasu Abdulaziz wraz z jego sąsiadami między listopadem 2016 roku, a kwietniem 2017 roku zostali wysiedleni ze swojej osady w Nigerii. Domy 30 tysięcy osób zostały buldożerami zrównane z ziemią.

Piętnastoletni chłopak w Sudanie został skazany na karę śmierci – Magai Matiop Ngong. Obecnie ma siedemnaście lat i czeka na wyrok.

A jest to dopiero kilka osób, które potrzebują pomocy. Więcej o innych bohaterach maratonu można dowiedzieć się ze strony Amnesty International.

Kilka słów od uczestników…

Co myśli Pan/Pani o Maratonie Pisania Listów?

To jest bardzo fajna sprawa. W sensie, że mam nadzieję, że cokolwiek to zmieni oraz, że zwróci do uwagę ludzi na problem łamania praw człowieka.

Dla mnie jest to bardzo ważny temat, ponieważ tu nie chodzi tylko o pisanie listów tylko o to, że możemy zwrócić uwagę na sprawy, które nie są blisko nas. Miejsca, gdzie dzieje się coś złego, a my na to nie zwracamy uwagi. Wydaje nam się, że nasze problemy są ważniejsze i okazuje się, że jednak nie. Mamy szansę zmobilizować się i zrobić coś razem. Wierzę również, że listy są dodatkową siłą nacisku, dzięki której możemy coś zmienić.

Sądzę, że jest to bardzo dobra inicjatywa. Sam brałem w niej udział jako organizator, ponieważ byłem pracownikiem Amnesty International  w Gdańsku. Dokładałem do tego swoją cegiełkę. Uważam, że wiem też z doświadczenia, że to rzeczywiście daje efekty.

Jak zachęciłaby Pan/Pani innych ludzi, aby wzięli udział w Maratonie?

To jest maksymalnie 5 minut na napisanie takiego listu. To dużo nie kosztuje, a ma to wielki wpływ na los innych ludzi.

Chciałabym, aby ludzie pamięta, że nie jesteśmy sami tylko o tym, że jest wiele tragicznych sytuacji na świecie i, że czasami jesteśmy jedynymi osobami które mogą im pomóc. Trzeba też pamiętać o tym, że gdybyśmy my byli w takiej sytuacji to też oczekiwalibyśmy pomocy od kogoś innego. Dlatego pamiętajmy o tym, by stanąć po tej stronie tych którzy chcą pomagać.

Na pewno po pierwsze to, że to daje efekty. Nie wszystkim bohaterom maratonu jesteśmy w stanie pomóc – nie wszyscy wyjdą z więzienia, ale część kar zostaje skrócona. To są bohaterowie z odległych krajów, ale te sytuacje mogą spotkać również nas. Niezależnie jaki to jest kraj może stać się tak, że nasze prawa zostaną złamane. Może nas to też spotkać na jakieś wycieczce za granicą i zostać skazanym na kilkadziesiąt lat więzienia. Świadomość tego, że może spotkać nas to samo powoduje wyrażenie jakiegoś sprzeciwu.

A jak zorganizować taki Maraton?

 W zasadzie to nie jest trudne, ponieważ wszystkie informacje mamy na stronie. Każdy może tam zarejestrować swój maraton. Wszystkie ważne informacje jak zorganizować maraton znajdują się na stronie. Można tam zdobyć wszystkie dokumenty, listy, a po zarejestrowaniu mamy dostęp do tych informacji. Zostaje tylko wydrukowanie i zorganizowanie miejsce. Tylko to jest trudne, ale dużo osób robi w szkołach, więc to nie jest problem. Ale nie ma problemu, żeby się z kimś dogadać, aby znaleźć miejsce.

Wszystkie informacje jak zorganizować taki Maraton znajdziecie tutaj!

Może, któreś z Was w przyszłym roku taki zorganizuje?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2024 Cień Pisarza. All Rights Reserved. | Catch Vogue by Catch Themes