“Moment Zwrotny” Melinda Gates

„Moment zwrotny. Jak kobiety rosną w siłę i zmieniają świat” Melinda Gates

Melinda to kobieta, która razem z mężem, Billem, założyli w 2000r. Bill & Melinda Gates Foundation. Ich celem było i jest poprawa jakości życia kobiet i dziewczyn na świecie. Jej mąż, Bill Gates przeznaczył  bardzo duży procent swojego majątku na dobroczynność. Razem z żoną udzielają się też w wielu fundacjach

Jest również założycielką firmy Pivotal Ventures, której celem wspieranie awansu społecznego kobiet i rodzin w Stanach Zjednoczonych.

Melindę można poznać bliżej przez jej książkę, gdzie opisuje swoje życie oraz pokazuje jak za pomocą siły pewnych siebie kobiet jest tam gdzie jest. 

„Moment zwrotny” może wydawać się książką tylko o kobietach żyjących na marginesie oraz ich cierpieniu. Niektórzy mogliby to nawet odebrać jako atak na mężczyzn.  Jednak to nie jest prawda.

Melinda mówi przede wszystkim o najstarszym podziale jaki dalej istnieje i szkodzi całemu społeczeństwu – podziale na kobiety i mężczyzn. Każdy z nas spotkał się ze stereotypami, że opieka nad dziećmi to „typowo kobieca praca”, a zarabianie pieniędzy to „obowiązek mężczyzn”.

Mimo tylu lat świat dalej jest zdominowany przez mężczyzn, którzy nie rozumieją potrzeb kobiet zepchniętych na margines. Jednak nie chodzi o piętnowanie mężczyzn, czy też, że kobiety lepiej poradzą sobie niż oni.

Melinda zwraca uwagę, że każdy rodzaj dominacji jednej grupy nad drugą, nie uwzględnia potrzeb innych. Autorka obrazuje wiele takich sytuacji w książce, które pokazują, że równouprawnienie kobiet zmienia nie tylko ich życie, ale i społeczność, w której żyją.

Mimo poruszania przez autorkę dość poważnych tematów, skłaniających do refleksji książka została napisana prostym i zrozumiałym językiem.

Czyta się ją naprawdę szybko, chociaż warto zatrzymać się na chwilę i przemyśleć kilka spraw.

Sięgając po tę książkę spodziewałam się książki feministycznej, która będzie podkreślać wady mężczyzn – krytykować ich, a idealizować kobiety. Zaskoczyłam się pozytywnie, ponieważ mimo tytułu jest to książka przede wszystkim o równouprawnieniu, partnerstwie i empatii.

Opowiada o kobietach żyjących na marginesie oraz w jaki sposób można im pomóc. Mówi o tym, że, aby wszystkim żyło się lepiej trzeba dowartościować wszystkie grupy, które są outsiderami.

„Moment zwrotny” to książka warta przeczytania, która skłania do refleksji nie tylko nad własnym życiem, ale też nad tym jak można pomóc innym.

Post Author: DodoDan

Subscribe
Powiadom o
guest
19 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
krystynabozenna

Ciekawa książka warta przeczytania, lubię takie książki ,
jest o czym pomyśleć 🙂

Anna

Tytuł jest obiecujący. 😉 Ciekawa jestem co się pod nim kryje.

ragus

I prawdziwy. Coraz więcej kobiet jest na pozycjach zarządzających w firmach. Coraz lepsze zarobki, jest lepiej.

Świat Toli

Piękna inicjatywa, książkę na pewno warto przeczytać.

Klaudyna Maciag

Dobrze, że nie jest to książka typowo feministyczna, deprecjonująca mężczyzn, właśnie takie lubię najbardziej – podkreślające siłę i moc, a nie wyższość.

skucińska

ciekawa książka polecam ją aby ją przeczytać

Marta

To jest bardzo dobra książka, sądząc po recenzji 🙂

Justyna

Bo moc jest w kobietach, chętnie przeczytam tą książkę

Małgorzata

Zapowiada się bardzo interesująco, myślę że tytuł sobie zapiszę

Wind of renewal

Myślę, że nie jej nie przeczytam.

Bea

Bardzo jestem ciekawa co też pani Gates ma do przekazania w swojej książce 🙂

Dla mnie brzmi interesująco, zawsze takie lektury rzucają nowe światło na świat w którym żyjemy.

Kinga S

Ciekawy temat, może to być interesująca lektura

Marysia Chudy

Książka wydaje się naprawdę ciekawa! Może w wakacje, zdążę jeszcze ją kupić i przeczytać 😀 ♥

Lilianna

Prawda, książek jest trafiona, czytałam i też podpisuje się pod nią. Godna polecenia.

Monika J

Ta książka będzie idealnym prezentem dla mojego męża. 🙂 Ale sama również chętnie bym ją przeczytała.

Aleksandra NS

Kobiety zawsze były silne tylko niestety mężczyźni je ograniczali. A nie od dziś wiadomo, że jesteśmy lepszym gatunkiem 🙂

Olla

To dobrze, że sławne osoby dzielą się swoimi pieniędzmi, by wspomóc kobiety z ubogich krajów albo po prostu takie, które mają w życiu pod górkę. Dzięki za recenzję ;D
Pozdrawiam!
AleksandraCzaja.Blogspot.Com

LIK CZARTER

Już się w nią zaopatrzyłam i jest idealna na popołudniowy odpoczynek.