Wywiad z Katarzyną Cieliczko-Słupianek

Proszę opowiedzieć kilka słów o fundacji? Kto to zaczął? Jak powstała fundacja?

Nazywam się Katarzyna Cieliczko-Słupianek. Fundację założyłam cztery lata temu razem z moim bratem, Pawłem Cieliczko. To on zaraził mnie miłością do Poznania. Nie pochodzimy z tego miasta, ale bardzo nas ono zainteresowało. Mój brat przeprowadził się tutaj na studia, ja również. Paweł skończył historię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz literaturoznawstwo na PAN-ie w Warszawie. Historia i literatura zawsze były obecne w jego życiu i bliskie jego sercu. I tak zaczęła się nasza przygoda. Zaczęliśmy od prowadzenia bloga o poznańskich legendach. Paweł szukał i spisywał legendy w taki sposób, aby były interesujące, czasami kusił się na ich własną interpretacje, było tak, np.  w przypadku Legendy o mieczu św. Piotra. Ja zajmowałam się koordynacją, social mediami, współpracą z rysowniczką – Agnieszką Zaprzalską i publikowałam kolejne legendy na blogu PoznańskieLegendy.pl oraz na fanpage na Facebooku. Projekt zaczął się rozwijać. Równocześnie, jako fundacja, realizowaliśmy wiele działań. Zajmujemy się upamiętnianiem postaci w nazwach ulic. Z naszego wniosku mamy skwer Trzech Tramwajarek. Znajduje się tam też tablica trzech Tramwajarek, która powstała we współpracy z MPK Poznań.

Jaki jest wasz cel fundacji?

Opowiadanie Poznania, czyli promocja jego kultury, ludzi i ich historii w przyziemny, przyjemny oraz dostępny dla każdego sposób. Zauważyliśmy, że większość tematów historycznych opisywanych w książkach jest przygotowana dla historyków, czyli dla osób już zainteresowanych historią. A naszym celem jest zaciekawienie historią, tych pozostałych i robimy to na różne sposoby, np. przez zorganizowanie takiej wioski na Pyrkonie o poznańskich legendach. Daje nam to możliwość podzielenia się historią poznańskich legend z osobami, które tutaj przyszły. Przez zorganizowane przez nas zabawy mogą się wiele nauczyć. To jest najlepsze rozwiązanie, żeby dowiedzieć się czegoś nowego.

Jak reagują ludzie? Jak odbierają wasze legendy? Czy oni coś wiedzą na temat tych legend?

Osoby z Poznania zazwyczaj znają legendę o poznańskich koziołkach, królu Kruków, o Lechu, Czechu i Rusie. To na pewno. Postanowiliśmy, że w naszej wiosce zaprezentujemy legendy znane oraz mniej znane. Z tych bardziej znanych, opowiadamy o rogalach świętomarcińskich, o założeniu Poznania oraz o poznańskich koziołkach. Z tych mniej popularnych, opowiadamy o księżnej Ludgardzie i Przemyśle. To jest bardzo ciekawa historia, ponieważ w jakiś tajemniczy sposób księżniczka Ludgarda zginęła i to nie z przyczyn naturalnych. Mamy też krawca z Chwaliszewa, czyli człowieka, który wymyślił, że materiał można zszywać, nie tylko wiązać ze sobą – na jego cześć nazwano Chwaliszewem, wtedy niewielką wyspę na Warcie, a aktualnie dzielnicę Poznania.

Legendy to interesujący sposób na poznawanie miasta, ponieważ opowiadają, tłumaczą historyczne wydarzenia z nutą fantazji.

Post Author: DodoDan

Subscribe
Powiadom o
guest
28 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
izabela

ciekawy wywiad sama mam kilka

Iskierka_czyta

Mega ciekawy wywiad, uwielbiam takie posty!

Świetna inicjatywa! Mieszkałam w Poznaniu na studiach i uważam, że jest bardzo ciekawym i wartym poznania miastem 🙂

Paulina

Świetny wywiad!

Ewa

Bardzo interesujący wywiad, dobrze że są takie inicjatywy

Adrianna

Bardzo ciekawa i inspirująca osoba. Z takich wywiadów można wiele dowiedzieć się o danej osobie.

Łukasz Jarych

Wywiad ciekawy, krótki ale brakuje mi wstępu – kim jest ta osoba i co to za fundacja, dopiero później wyjaśnia się to w tekście…

Żaneta

Mam wrażenie, że czasem najciemniej pod latarnią. Sama jestem zdumiona zdjęciami mojego miasta i fascynowaniem się nim przez znajomych mieszkających w innych regionach, a przyjeżdżających tu z wizytą. Wydaje mi się, że podobnie może być z każdym miejscem, dlatego o Poznaniu pewnie z ciekawością przeczytają także sami Poznaniacy!

Byłam w Poznaniu i bardzo mi się podobało! Ciekawy wywiad! Chetnie przeczytałam 🙂

Lottie

Fajny wywiad. Nigdy nie byłam w Poznaniu, ale będę musiała to w końcu zmienić

Atrakcyjne wakacje

Świetna inicjatywa

todoarmo. pl

Bardzo lubię czytać wywiady i nie raz zaskakujące odpowiedzi na pytania.

Sylwia

Interesujący wywiad fajnie się to czyta.

Uwielbiam taki wywiady.

Mayka.ok

Akurat jestem z Poznania 😀 Bardzo fajna inicjatywa 🙂

Bookendorfina

Legendy nadają kolorytu miejscom, warto poznać je, kiedy mieszka lub odwiedza się dane miasto czy miasteczko. 🙂

Uwielbiam legendy. Chętnie poznam i te poznańskie.

Bea

Fajnie, że ktoś spoza miasta może się w nim tak zakochać 🙂

Joanna

Ciekawa postać i to czym się zajmuje. Uwielbiam Poznań.

Ciekawa sprawa, ja osobiście nie znam za bardzo Poznania.

MangoMania

Fajnie przeczytać jest taki wywiad dla odmiany, inicjatywa bardzo ciekawa.

Toukie

Nie znam tej pani, ale inicjatywa naprawdę świetna. Trzymam kciuki za jej dalszą pracę.

Kinga

Do Poznania mam 80 km, zawsze jest mi niezmiernie miło kiedy ktoś promuje stolicę Wielkopolski 🙂 brawo dla tych ludzi za pasję i chęci. Mam nadzieję, że będą dalej tak pracować i będzie można oglądać i czytać efekty ich pracy 🙂

Viki

Fajne są takie inicjatywy

Magia_ksiazek

Kompletnie nie kojarzę tej osoby, jednak może to być dobry moment na jej poznanie. Bardzo fajny pomysł na fundację!

AMN

Szkoda, że nie znałam tej fundacji wcześniej, kiedy robiłam zadanie na zaliczenie na studia, właśnie o fundacjach 😉 Może bym przedstawiła jakąś ciekawą i mało znaną 😉

Aleksandra_B

Bardzo przyjemny wywiad. No i przede wszystkim bardzo fajny cel życiowy. Przyjemnie jest patrzeć, jak ludzie próbują jak najlepiej przekazać wiedzę o swoim ukochanym mieście, i to w jak najlepszy sposób!

Wywiad jak najbardziej super, wiele daje do myślenia. Ale uważam, że przydałoby się kilka słów wstępu od Ciebie – na wejściu od razu zapodajesz pytania do pani Kasi, a nie ma nigdzie słowa o tym, kto to jest i czym się zajmuje. Słabo to wypada.