” Labirynt Fauna” Guillermo del Toro i Cornelia Funke.

Labirynt Fauna

Kim są autorzy?

Guillermo del Toro to znany reżyser. Spod jego ręki wyszły znane filmy fabularne „ Labirynt Fauna ”,”Hellboy” oraz „Kształt wody”. Są to filmy warte uwagi, w które włożono wiele pracy. Del Toro może się jeszcze pochwalić genialnym filmem animowanym dostępnym na Netflix „Łowcy Trolli”.

Druga autorka to też ma na swoim koncie nie dala perełki. Moją ulubioną powieścią jaka wyszła spod jej ręki jest „Atramentowe Serce” – zachwyca ono swoją nietuzinkową fabułą oraz pięknie opowiedzianą historią.

Takie połączenie dwojga genialnych twórców wiązało się z wielkimi oczekiwaniami wobec książki.

I sprostali temu wyzwaniu.

O czym jest Labirynt Fauna?

Autorzy przedstawiają historię dziewczynki Ofelii, która wraz z matką przenosi się do  posiadłości Vidala, faszystowskiego kapitana. Matka Ofelii, Carmen wyszła powtórnie za mąż i spodziewa się dziecka.

Ofelia przeprowadza się wraz z nią do starego młyna, sąsiadującego z lasem. To właśnie w tym lesie Ofelia pozna swoją przeszłość, a raczej to kim była w poprzednim życiu.

Pomagać jej w tym zadaniu będzie Faun, jednak dziewczynka nie jest przekonana co do jego dobrych intencji. Czy to co mówi jej bajkowe stworzenie jest prawdą?

Kilka słów o postaciach…

Główną bohaterką jest sama Ofelia. Dziewczyna straciła swojego ukochanego ojca, a teraz musi zacząć nowe życie. Wymaga się od  niej zrozumienia szarej rzeczywistości i porzucenia bajek, które wprowadzają do jej życia trochę światła i radości. Ofelia jako jedyna postać w książce zdaje się wierzyć w prawdziwe bajki, pełne magii, przygód i nadziei. Wierzy ona w dobre zakończenie, które kiedyś spotka ją i jej osamotnioną matkę.

Wilk, takim mianem Ofelia określiła Vidal’a, faszystowskiego kapitana. Vidal przyjechał do miasteczka w lesie, aby rozprawić się z partyzantami. Jest to człowiek niezwykle okrutny, nie znający takiego słowa jak „litość”.

Ostatnią moim zdaniem godną uwagi postacią jest tytułowy Faun, mityczne stworzenie, które otrzymało pewne zadanie. Więcej o nim lepiej nie zdradzać. Lepiej żebyście sami poznali jego tajemnice.

Co myślę o książce Labirynt Fauna ?

Książkę przeczytałam na jednym wdechu. Opowieść jest genialna i chwyta za serce.

Narracja prowadzona jest z punktu widzenia osoby trzeciej, jednak została napisana tak jakby na świat patrzyło się oczami dziecka. Książka zawiera w sobie magię jaką posiadają tylko bajki i baśnie.

W trakcie czytania poznajemy też niepowiązane ze sobą, krótkie bajki.

Jednak historie te mają swoją mroczną stronę. Przez bajki i proste metafory w nich zawarte można poznać zło oraz dobro.

Samą historię Ofelii również można potraktować dwojako. Dosłownie rozumiejąc wędrówkę dziewczynki przez labirynt. Próbująca również zmierzyć się z przeciwnościami losu.

Można też trochę zastanowić się nad interpretacja tej historii. Prowadzi ona do refleksji o życiu i śmierci. Wędrówka Ofelii może również zostać odebrana jako próbę zrozumienia przez dziecko, czym jest sama śmierć oraz co po niej może nadejść.

Post Author: DodoDan

Subscribe
Powiadom o
guest
16 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ciekawska Magdalena

Myślę że Twój opis zachęci wiele osób do przeczytania

Lilianna

Dosc ciekawa książka, aczkolwiek nie dla mnie.

Ala

Brzmi ciekawie, myślę że mogłaby mi się spodobać.

Dziewczyny z do herbaty

Szczerze mówiąc nie słyszałam wcześniej o tej książce 🙂

Shikatemeku

Ciekawie się zapowiada, ale nie jestem pewna czy ta propozycja była by dla mnie.

Koralina

książki nie czytałam, ale w filmie jestem totalnie zakochana <3 muszę w końcu sprawić sobie egzemplarz !

emi

Bardzo ciekawa książka, może przeczytam

todoarmo. pl

No wydaje sie być dość ciekawa.

Kinga S

Temat życia i śmierci jest bardzo intrygujący

Aleksandra NS

Mam tę książkę i podobała mi się bardzo.

Kaja

Zachwycił mnie film – żałuję, że już go obejrzałam, ponieważ już nigdy nie zobaczę go po raz pierwszy. Trochę boje się sięgać po książkę, by nie doświadczyć rozczarowania. Natomiast kolejny film Giullermo del Toro był dla mnie wielkim rozczarowaniem. Przez cały czas czekałam na spektakularne zakończenie, które uratuje fabułę – bezskutecznie.

Małgorzata Swat

Brzmi mega interesująco!!! Wcześniej oglądałam film, ale pamiętam, że był dla mnie za mocny, byt mroczny i drastyczny. Czy podczas czytania książki odniosłaś podobne wrażenia?

Honorata

Gdzieś już słyszałam o tej pozycji. Chyba waryo sięgnąć.

Monika Kilijańska

Film trzyma mnie mocno do dziś, więc i książkę na bank przeczytam. Tylko jeszcze nie wiem kiedy.