Inktober – Tusz, ołówek i karta

Czym jest Inktober?

Inktober – nazwa jednym bardziej znana innym wcale. Rysując czy to tradycyjnie, czy cyfrowo kiedyś natknie się na to słowo.

Ci trochę obeznani z angielskim mogą domyślić się czego mniej więcej dotyczy to wyzwanie. Inktober to połączenie dwóch słów. Ink – czyli atrament, oraz october czyli październik. W dosłownym tłumaczeniu Inktober znaczy atramentowy październik.

I wiele się to nie różni od założenia tego wyzwania.

Twórcą tego wyzwania jest Jake Parker. Stworzył to wyzwanie w 2009 roku. Polega ono na codziennym rysowaniu atramentem określonych haseł. Interpretacja dowolna.

Masz hasło pies?

Możesz narysować dobermana, yorka albo gwiazdozbiór psa. Pełna dowolność.

Rysować może każdy, czy to profesjonalista, amator czy totalny początkujący. To wyzwanie ma pobudzić kreatywność i motywować.

Wspólny hasztag #inktober daje możliwość nawiązania kontaktów ze społecznością artystyczną. Ludźmi, który również postanowili wziąć udział w Inktoberze.

Wystarczy namalować rysunek atramentem, opublikować w swoich social mediach – chociaż najbardziej popularne jest to na Instagramie, użyć odpowiedniego hasztagu i powtórzyć to kolejnego dnia.

Wyzwanie to pozwala przede wszystkich na zbudowanie pewnej systematyczności w tworzeniu. Codzienne rysowanie to jest spore wyzwanie już samo w sobie. Jednak to nie tak, że to wyzwanie zmusza nas do tego. Można rysować kilka dni z wyprzedzeniem albo robić sobie maratony. Ważne, żeby publikować każdy rysunek określonego dnia z hasztagiem.

Tu macie link do oficjalnej strony Inktober.com

Inktober i jego odmiany

Ale to nie tak, że istnieje tylko jedna lista!

Jake Parker dał początek niezwykłego artystycznemu wydarzeniu, które pobudza do tworzenia jak i niezwykle motywuje.

Niektórzy twórcy, którzy są związani ze swoją społecznością tworzą własne listy.

Czy to związane z Halloween, wiedźmami, czy z różnymi fandomami.

Inne odmiany Inktobera mogą mieć zmienione zasady, ale ogółem łączy je to, że wykonywane są tuszem bądź atramentem. Niektóre wersje dopuszczają możliwość rysowania digital, ale tylko pędzlami o fakturze atramentu, czy tuszu.

https://www.instagram.com/p/CFqiqQolUqf/

Nie zapomnijmy są też polskie listy 😉

https://www.instagram.com/p/CFsAwo4lpUx/

Tusz i tam

Jedną z polskich list jest lista „Tuszitam”. Pierwsza lista youtuberki i influercer Olsikowej. Znanej już z zamkniętego kanału Olsikowa. W tym roku we współpracy z paroma innymi artystami stworzyli swoją listę w której postanowiłam wziąć udział.

https://www.instagram.com/p/CFMXGxYp2wB/

Moje prace

A o to i sedno sprawy. Kilka moich prac jakie wykonałam w ramach wyzwania „Tuszitam”. Resztę możecie zobaczyć na moim Instagramie, gdzie codziennie staram się publikować nowe prace. Ale ostatnio miałam gości, jednak udało mi się nadrobić zaległości.

https://www.instagram.com/p/CGAzKCTphup/

Wyzwanie „Tuszitam” jest wyzwaniem, które zainteresowało mnie ze względu na Olsikową. Zawsze prezentowała się jako osoba energiczna i kreatywna. Dlatego, gdy usłyszałam o jej liście pomyślałam, że to idealna okazja do wzięcia udziału.

Wcześniej tylko oglądałam prace, bo sama trochę obawiałam się wziąć udział. Głównie z tego powodu, że skończą mi się pomysły albo jakaś praca nie wyjdzie tak jak bym chciała.

Mimo tego, że dalej są gdzieś w człowieku takie obawy to warto wyjść te swojej strefy komfortu. To wyzwanie to idealna okazja!

Nawet jeśli minęły niecałe dwa tygodnie, że styl w jakim rysuje te pracę bardzo mi się podoba 😉

Może narysuję coś poważniejszego w tym stylu w przyszłości?

Jest też ogrom motywacji i inspiracji od innych publikujących twórców. Niektórzy mają niesamowite podejście to tematów, a ich prace zapierają dech w piersiach.

Osobiście radzę każdemu kto interesuje się rysunkiem wziąć w nim udział. Nawet teraz!

Inktober pomaga się rozwijać i pobudzać wyobraźnię 😉

Post Author: DodoDan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *