FlipaClip – pierwsze skończone animacje

Animacje po-klatkowe

Animacje to ciekawe, ale bardzo czasochłonne zajęcie. Na początku nawet bardzo. Animacja zawsze trochę mnie interesowała. Kiedyś nawet pojawiła się jakaś animacja, ale to było trochę za wcześnie i zbyt wiele wtedy od siebie oczekiwałam.

https://www.instagram.com/p/BofDMW-FJtp/

Ucząc się czegoś nowego, trzeba to robić krok po kroku. Zacząć od czegoś prostego i uczyć się podstaw.

Proste i nieskomplikowane animacje.

Ale zanim się do tego przejdzie to trzeba mieć program do animacji…

FlipaClip – aplikacja do animacji

FlipaClip to prosty program do animacji po-klatkowe. Ma on możliwość rysowania animacji klatka po klatce. Ograniczenia klatek nie znam, a czy jakieś jest trudno też powiedzieć.

Jest to aplikacja na urządzenia mobilne – telefony oraz tablety.

Mimo, że jest to aplikacja na urządzenia mobilne jest dobrze rozbudowana dla osób, które chcą zacząć zabawę z animacją – albo chociaż zobaczyć ile jest w tym pracy.

Animacje rysować można czterema narzędziami, które różnią się od siebie fakturą oraz przeźroczystością – ołówek, pędzel, cienkopis oraz marker.

Dostępna jest również pełna paleta kolorów, ponieważ dostępne jest koło kolorów, a nie kilka konkretnych barw. Jest również możliwość wyboru grubości używanego przez nas narzędzia – podawane jest to w milimetrach.

Dużym zaskoczeniem dla mnie było to, że można pracować na warstwach. Sama z nich jeszcze nie korzystałam, bo moje animacje są proste i tego nie wymagały. Jednak taka możliwość daje duże pole do popisu.

Można też korzystać z narzędzia zwanego linijką – a raczej wszyscy wiedzą jak się z niej korzysta, więc nie trzeba tego wyjaśniać 😉

FlipaClip posiada również onion skin, czyli funkcję, która umożliwia widzenie poprzedniej, jak i kolejnej warstwy. Można też ustalić rozmiar animacji do konkretnego mediów – czyli wymiary pod film na Youtube, czy Instagram.

Jest też możliwość dobrania indywidualnego wymiaru animacji, ale jest to już dostępne w wersji premium.

W wersji darmowej można jeszcze wybrać tło animacji, a jest ich dużo. Można też stworzyć własne albo wgrać gotowe zdjęcie.

Ogółem aplikacja FlipaClip ma naprawdę duże możliwości. Można w niej wykonać naprawdę dobre animację. Lecz jest to tylko aplikacja na urządzenia mobilne. Jej ograniczeniem jest to, że można z niej korzystać tylko na telefonach lub tabletach.

Dlatego powierzchnia robocza jest niewielka – od średnio 6 cali do 13 cali. Podaję średnią przekątną telefonu oraz przekątną w jednych z większych tabletach.

Drugą wada jest to, że najczęściej aby rysować animacje korzysta się z palca – a wiadomo takie rysowanie dokładne nie jest. Można też korzystać z piórka do telefonu jak ktoś ma w komplecie lub piórka pojemnościowego – jednak nie każde piórko jest kompatybilne z każdym telefonem.

Moim zdaniem FlipaClip jest dobrą animacją z dużym potencjałem. Mi na nim rysowało się dobrze. Nawet jeśli robiłam to na telefonie piórkiem.

Moje animacje – FlipaClip

Krok po kroku trzeba ćwiczyć. Aby robić animacje trzeba wiedzieć jak przedmioty się poruszają. „Widzieć je” w trójwymiarze na papierze, aby wiedzieć jak powinny się zachować. Jest to sztuka trudna, ale do opanowania.

Pierwsza animacją była animacja piłki.

Drugą była animacja trochę bardziej skomplikowana, ale i dłuższa. Za to bardzo zabawna. Inspiracją do jej stworzenia była stara kreskówka „Barum Barum”.

Sporo frajdy sprawiło mi robienie tych animacji, w szczególności ta druga. Nawet jeśli spędziłam nad nimi kilka godzin. Pierwsza chyba zajęła mi koło dwie godzin max, a druga prawie pięć godzin.

Były to moje pierwsze skończone animacje i nie zamierzam na nich poprzestać. Ale kolejne próby będą już na innym urządzeniu.

Post Author: DodoDan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *